Misja


Misją fundacji jest:

  1. Aktywacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.
  2. Integracja osób niepełnosprawnych.
  3. Popularyzacja problemów osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
  4. Podejmowanie i wspieranie inicjatyw przeciwdziałających wszelkim formom prześladowania, oraz dyskryminacji i wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych
  5. Pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, dotkniętych niepełnosprawnością oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób.
  6. działalność charytatywna.
  7. podejmowanie i rozwijanie inicjatyw służących ochronie i promocji zdrowia wśród osób niepełnosprawnych, oraz wspieranie rehabilitacji, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, w tym popularyzacji żeglarstwa i turystyki wodnej, w szczególności w tej grupie społeczeństwa.

Rozwinięcie

Powszechnie niepełnosprawność rozumie się na podstawie panujących stereotypów. Nic w tym dziwnego, gdyż zasadnicza większość ludności nie ma osobistego kontaktu z jakimś rodzajem dysfunkcyjności, ani też sama jej nie doświadcza. Zatem wiedzę w tej dziedzinie czerpie z ogólnikowych, uproszczonych, zdawkowych, tylko częściowo prawdziwych przekazów środowiskowych, kulturowych, literackich, medialnych itp.

Do absolutnej rzadkości należy poszukiwanie informacji w źródłach naukowych. Niestety, tak utworzony obraz niepełnosprawności jest bardzo nieprzystający do rzeczywistości.

Szczególnie problem nasila się w stosunku do osób niewidomych, gdyż człowiek zazwyczaj boi się ciemności, a związane z nią negatywne uczucia przypisuje osobom pozbawionym wzroku. Stąd, jawi się stereotypowy obraz niewidomych, już nie osób niewidomych, a samych niewidomych, pełen cierpienia, lęku, alienacji, wycofania, smutku, żalu oraz niezdolności do funkcjonowania w skomplikowanym dzisiejszym świecie.

Nasza Fundacja od 2006 roku, czyli od pionierskiego projektu „Zobaczyć Morze” zwalcza tę stereotypową wizję niepełnosprawności. Czyni to w dwóch kierunkach: poprzez podnoszenie osobistej wartości osób niewidomych (rehabilitacja indywidualna) oraz poprzez krzewienie integracji społecznej pomiędzy osobami z dysfunkcjami a osobami uznawanymi za pełnosprawne.

W pierwszym nurcie przede wszystkim Fundacja:

  • „Wyciąga” osoby niewidome z domów. Proponuje atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego w postaci rejsów, udziału webinariach, imprezach sportowych i turystycznych, udziału w koncertach szantowych, poznawaniu kultury i Polskiego dziedzictwa morskiego.
  • Daje możliwość weryfikacji umiejętności z zakresu samoobsługi, czynności życia codziennego, radzenia sobie w nietypowych sytuacjach oraz w trudnych warunkach pełnomorskich (ograniczonej przestrzeni, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, ze zmiennym i nocnym czasem służby, z utrudnieniami w przemieszczaniu się i utrzymywaniu równowagi).
  • Tworzy możliwości szybkiego nadrobienia braków lub niedomagań.
  • Organizuje szkolenia żeglarskie oraz z innych potrzebnych dziedzin np. z umiejętności dziennikarskich.
  • Motywuje do partycypacji finansowej uczestników w organizowanych przedsięwzięciach turystycznych. Żeglarstwo bowiem należy do droższych form spędzania wolnego czasu, a celem Fundacji jest aby koszty te rozłożyć pomiędzy pozyskiwania dotacji przez organizację i wkład własny uczestników. Dzięki takiemu podejściu w ogóle istnieje możliwość włączenia się osób niewidomych (niżej uposażonych) w tego rodzaju rekreację.
  • Służy doradztwem, pomocą w rozwiązywaniu osobistych problemów osób niewidomych.

W drugim nurcie, oddziaływań integracyjnych , Fundacja:

  • Organizuje integracyjne rejsy pełnomorskie na żaglowcach lub jachtach.

Naczelną zasadą tworzenia składu załóg jest zbudowanie ich w połowie z osób z niepełnosprawnością, a w drugiej części z uczestników sprawnych. Taki układ powoduje, że pojawia się miejsce i klimat do nawiązania poprawnych relacji pomiędzy załogantami. Załoganci z dysfunkcyjnością stają się potrzebni do prowadzenia statku, a widzący zapoznają się z szerszym gronem przedstawicieli danej niepełnosprawności, a przez to tworzą sobie prawdziwy obraz sytuacji. Dba o to, aby uczestnicy stanowili je-dną załogę. Razem prowadzili jednostkę, razem pracowali, razem gotowali, sprzątali, wypoczywali lub zwiedzali porty. Wszyscy załoganci są równoprawni. Ta wspólnota pokładowa bardzo często ma swoją dalszą kontynuację na lądzie.

  • Zabiera głos w sprawach reprezentacji problematyki osób niewidomych na różnych forach decyzyjnych, np. w pracach zespołów parlamentarnych
  • Promuje żeglarstwo osób niewidomych jako dostępną i możliwą formę wypoczynku tej grupy osób. Zatem, łamie stereotyp, że osoby z dysfunkcją wzroku nie mają czego szukać w żeglarstwie.

Współtworzący Fundację działają społecznie, z potrzeby serca i wiary w pozytywne efekty projektu. Marzy nam się ograniczenie kosztów naszej działalności poprzez administrowanie własnej jednostki pływającej. Dzięki niej znacznie moglibyśmy rozszerzyć naszą aktywność.