Załoga


Założycielami Fundacji są:

Robert Krzemiński

Robert Krzemiński jest jednym z współtwórców projektu Zobaczyć Morze. Brał udział w pierwszym rejsie w 2006 r. jako załogant a później w latach 2007-2019 był głównym organizatorem kolejnych edycji projektu, początkowo przy wsparciu Fundacji Gniazdo Piratów, a następnie w 2016 r. wraz z Romanem (właściwie Romualdem) Roczeniem powołał do istnienia odrębną organizację, Fundację Zobaczyć Morze, w której pełni funkcję prezesa zarządu z przerwą od grudnia 2019 do listopada 2020r. 

Za swoją działalność został w 2013 r. nagrodzony tytułem „Idola środowiska” w plebiscycie organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych. W tym samym roku, wspólnie z Romanem Roczeniem, odebrał z rąk Prezydenta RP Polską Banderę jako znak obecności Rzeczypospolitej na morzach i oceanach, dowód osobistej odwagi oraz symbol najwyższych wartości. 

Na co dzień zajmuje się prowadzeniem projektów inwestycyjnych w branży logistycznej, z wykształcenia ekonomista, pasjonat żeglarstwa i kultury marynistycznej.

Roman Roczeń

Roman Roczeń, właśc. Romuald Roczeń – Pomysłodawca i twórca projektu Zobaczyć Morze w roku 2006. Niewidomy pieśniarz i gitarzysta. W  repertuarze ma  głównie  utwory  szantowe,  zarówno  własnego  autorstwa,  jak  i covery. Występuje od 1997. Zaczynał w warszawskich pubach, od razu zdobywając  dużą  popularność.  Na  co dzień  zajmuje  się  pomocą  ludziom  z  dysfunkcjami  wzroku. Człowiek który lubi kontakt z innymi ludźmi.

  • W latach 2016 – 2019 wiceprezes zarządu Fundacji Zobaczyć Morze im. Tomka Opoki
  • W latach 2008 – 1016 członek zarządu Fundacji Gniazdo Piratów
  • Członek  Stowarzyszenia  „Bractwo Zawiszaków” , od grudnia 2003  roku członek zarządu tej organizacji

W skład zarządu wchodzą:

Robert Krzemiński – prezes zarządu

– Aleksandra B. Emche – wiceprezes zarządu

– Jarosław Gniatkowski – wiceprezes zarządu

bty

Z wykształcenia – elektronik, polityk społeczny, doradca zawodowy, absolwent Andragogiki, z Zobaczyć Morze związany od roku 2006 kiedy to odbył pierwszy rejs na s/y Zawisza Czarnym. Wszedł na pokład z wielkimi oczami i milionem znaków zapytania, a zszedł z rozpromienioną twarzą i milionem wykrzykników. Ciężko, nieuleczalnie i bez rokowań na wyzdrowienie chory na żeglowanie osób niewidomych w każdej możliwej postaci. Jak na „konia gniadego” przystało, z klapkami na oczach, wciąż powracający na pokłady z żaglami. Zainteresowania W innych dziedzinach: wcześniej polskimi tatrami, a obecnie: literaturą, filozofią – w tym rozwojem myśli ludzkiej, prawem pracy, rynkiem pracy, społeczeństwem obywatelskim, adaptacją przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością, szeroko rozumianą rehabilitacją i integracją osób niewidomych. Na rejsy zarabiający na Niewidzialnej wystawie i poprzez prowadzenie szkoleń edukacyjnych dla dorosłych. Lubi merytoryczną dyskusję i specyficzne poczucie humoru.

Rada Programowa Fundacji

Jerzy Henke – przewodniczący rady

Emerytowany przedsiębiorca, Przewodniczący rady nadzorczej firmy którą założył i budował od podstaw, kapitan jachtowy i motorowodny, komandor Polskiej Floty Bojerowej DN, pasjonat latania na bojerach, żeglarstwa, narciarstwa i jazdy konnej. Z projektem Zobaczyć Morze jest związany od 2008 roku gdzie popłynął pełniąc funkcję Oficera Wachtowego. Do tej pory odbył kilka rejsów z projektem pływając, jako kapitan, chief i oficer wachtowy.